Gyn. pôrodnícke oddelenie

Návštevné hodiny
Pondelok15:00 – 17:00
Utorok15:00 – 17:00
Streda15:00 – 17:00
Štvrtok15:00 – 17:00
Piatok15:00 – 17:00
Sobota13:00 – 17:00
Nedeľa13:00 – 17:00
Kontakt

Primár oddelenia: +421 (0) 43 5801 400
Zástupca primára: +421 (0) 43 5801 324
Vedúca sestra: +421 (0) 43 5801 401


O ODDELENÍ

Vzniklo v roku 1975 ako prvé  lôžkové oddelenie  vrámci NsP Dolný Kubín.    Zriadené  tu boli oddelenia gynekológie , patologickej tehotnosti a šestonedelia , neskôr , ako prvý  na Slovensku sme zaviedli systém ošetrovania novorodenca – rooming-in./ dieťa  na izbe spolu s matkou/

Postupným moderným  prístrojovým vybavením nášho oddelenia sa u nás poskytovaná diagnostika a liečba gynekologických a pôrodníckych ochorení zracionalizovala , skrátila a skvalitnila.Vďaka kvalitnému  prístrojovému vybaveniu ako aj  erudovanému a ochotnému personálu je naše oddelenie vyhľadávané pacientkami  nielen  z nášho regiónu ale aj  pacientkami z  celého Slovenska. Po úspešnom  splnení kritérií, po audite a vyhodnotení výsledkov bol oddeleniu  19.11.2004 udelený certifikát  WHO- UNICEF  Baby Friendly Hospital. Vzhľadom na sprísnenie kritérií sa nemocnica musí podrobiť novému recertifikačnému auditu. Súčasné kritéria na používanie tohto označenia nespĺňa žiadna z nemocníc SR.

Naše oddelenie je členené na gynekologickú časť , šestonedelie a operačné + pôrodné sály.

Gynekologické oddelenie – Všetky izby sú vybavené  telefónom , televízorom , balkónom s výhľadom a moderným nábytkom. Sú členené ako jedno,dvoj a trojposteľové.

Šestonedelie – izby na šestonedelí spĺňajú kritériá roomig-in. Pričom je nutné zdôrazniť , že systém je dobrovoľný t.j. matka /šestonedielka/  si pobyt s dieťaťom volí podľa priania, lebo súčasťou  oddelenia šestonedelia je aj oddelenie novorodenecké. Na tomto oddelení je stála služba  novorodeneckých sestier a lekára.

Pôrodné sály sú vybavené modernými polohovacími posteľami- kreslami, ako aj najmodernejšou prepartálnou monitorovacou technikou / CTG/. Rodičky môžu počas pôrodu využiť fitlopty, relaxačnú hudbu , aromaterapiu či iné alternatívne metódy uľahčujúce a humanizujúce pôrod. Samozrejmosťou je prítomnosť otca či inej blízkej osoby pri pôrode na prianie rodičky. Ich prvé okamihy po pôrode môžu byť zvečnené fotografiou. K bežným metódam uľahčujúcim pôrod na našom oddelení patrí poskytovanie  pôrodníckej analgézie / PEDA/ , ktorá je dostupná na prianie rodičky 24 hodín. Rodičky môžu požiadať o  odber pupočníkovej krvi – CEPTRA , ktorý sme na našom oddelení začali realizovať medzi prvými na Slovensku.

Operačné sály. Naše oddelenie poskytuje širokú škálu diagnostických , liečebných a operačných výkonov, v súlade s najnovšími trendami modernej medicíny. Ročne na oddelení odoperujeme  okolo 700 pacientiek, časť z nich /kde to diagnóza dovoľuje / je  operovaná pomocou najmodernejšieho laparoskopického inštrumentária. Oddelenie je tiež vybavené diagnostickým a operačným hysteroskopom.