Gyn. pôrodnícke oddelenie

Návštevné hodiny
Pondelok14:00 – 17:00
Utorok14:00 – 17:00
Streda14:00 – 17:00
Štvrtok14:00 – 17:00
Piatok14:00 – 17:00
Sobota10:00 – 12:00 14:00 – 17:00
Nedeľa10:00 – 12:00 14:00 – 17:00
Kontakt

Primár oddelenia: +421 (0) 43 5801 400
Zástupca primára: +421 (0) 43 5801 324
Vedúca sestra: +421 (0) 43 5801 401


O ODDELENÍ

Vzniklo v roku 1975 ako prvé lôžkové oddelenie vrámci NsP Dolný Kubín. Zriadené tu boli oddelenia gynekológie, patologickej tehotnosti a šestonedelia, neskôr ako prvý na Slovensku sme zaviedli systém ošetrovania novorodenca – rooming-in (dieťa na izbe spolu s matkou).

Postupným moderným prístrojovým vybavením nášho oddelenia sa u nás poskytovaná diagnostika a liečba gynekologických a pôrodníckych ochorení zracionalizovala, skrátila a skvalitnila. Vďaka kvalitnému pristrojovému vybaveniu ako aj erudovanému a ochotnému personálu je naše oddelenie vyhľadávané pacientkami nielen z nášho regiónu ale aj pacientkami z celého Slovenska. Po úspešnom splnení kritérií, po audite a vyhodnotení výsledkov bol oddeleniu udelený 19.11.2004 certifikát WHO-UNICEF Baby Frendly Hospital. Vzhľadom na sprísnenie kritérií sa nemocnica musí podrobiť novému recertifikačnému auditu. Súčasné kritéria na používanie tohto označenia nespĺňa žiadna z nemocníc SR.

Naše oddelenie je členené na gynekologickú časť, šestonedelie , pôrodné sály a operačnú sálu pre cisársky rez.

Gynekologické oddelenie:

Všetky izby sú vybavené televízorom, balkónom. Izby sú jednolôžkové, dvojlôžkové ktoré sú vybavené sprchou a WC a trojlôžkové kde sprchy a WC sú mimo izby. Na oddelení je aj pooperačná izba, vybavená monitormi merania VF , EKG, infúzne pumpy, kyslíkom, odsávačkou. V jedálni je varna kanvica, mikrovlnka a chladnička. Na sledovanie tehotných používame fetálne monitory.

Oddelenie šestonedelia:

Na každej izbe je televízor, balkón. Izby sú jednolôžkové, dvojlôžkové ktoré sú vybavené sprchou a WC a trojlôžkové, kde sprchy a WC sú mimo izby. V jedálni je varna kanvica, mikrovlnka a chladnička. Pri dojčení používame elektrické odsávačky materského mlieka. Každá pôrodná asistentka a sestra na novorodeneckom oddelení sa pravidelne preškoľuje o laktácií..

Na celom oddelení máme zavedený rooming-in. Pričom je nutné zdôrazniť, že systém je dobrovoľný t.j. matka si pobyt s dieťaťom volí podľa priania.

K dispozícií sú dve nadštandardné izby, jednolôžková a dvojlôžková. V dvojlôžkovej izbe môže byť ubytovaný aj rodinný príslušník. Poplatok za izbu je 100€.

Dojčenie

Naše oddelenie poskytuje kvalifikované poradenstvo vyškolených sestier v oblasti laktácie. Každá pôrodná asistentka a sestra na novorodeneckom oddelení je laktačná poradkyňa. Pravidelne absolvujú kurz podpory dojčenia. Mamičky môžu kedykoľvek zatelefonovať a poprosiť o radu.

Pôrodná sála:

Máme 3 pôrodné sály, sú to samostatné izby so sociálnym zariadením. Sú vybavené polohovateľnými pôrodnými posteľami, fetálnym monitorom, monitorom vitálnych funkcií, fitloptami, relaxačnou hudbou, aromaterapiou, náparkou, kreslom pre sprevádzajúcu osobu, postieľkou pre novorodenca. Po pôrode matka ostáva na pôrodnom sále 2 hodiny. Novorodenec sa prikladá po pôrode na prsník hneď po pôrode, ostáva pri matke podľa stavu matky a novorodenca.

Mamičky môžu využiť počas pôrodu PEDU, Entonox, náparku, Akceptujeme pôrodný plán, ktorý sa pri príjme s pacientkou prekonzultuje.

Poskytujeme odber pupočníkovej krvi.

Pri cisárskom reze sa môžete stretnúť s rôznymi druhmi anestézie – celková, spinálna a epidurálna.

Anestéziu si mamička môže vybrať.

Operačné sály:

Poskytujeme širokú škálu diagnostických, liečebných a operačných výkonov. Operácie prevádzame pomocou najmodernejšieho laparoskopického inštrumentária, hysteroskopiu, resektoskopiu.