V Dolnooravskej nemocnici s poliklinikou sa uskutočnil celoústavný odborný seminár, ktorý bol určený pre lekárov, sestry, pôrodné asistentky, laborantov, praktické sestry, záchranárov aj sanitárov. Hlavným cieľom podujatia bolo prehĺbenie odborných vedomostí a zjednotenie postupov v oblasti prevencie, diagnostiky a riešenia aktuálnych infekčných ochorení.
Prevencia a liečba črevných infekcií
Prvá prednáška sa zamerala na význam Enterolu v liečbe a prevencii hnačkových ochorení, najmä klostrídiovej infekcie (Clostridium difficile). Tento typ hnačky je typickou nozokomiálnou nákazou, ktorá vzniká pri narušení črevnej mikroflóry u hospitalizovaných pacientov – najčastejšie v dôsledku antibiotickej liečby.
Prednášajúci upozornili na dôležitosť včasného podávania probiotík, konkrétne Enterolu, ktorý dokáže významne znížiť nielen výskyt hnačiek, ale aj komplikácie spojené s ich liečbou. Prezentované boli aj klinické štúdie, ktoré potvrdzujú účinnosť tohto prístupu pri prevencii nozokomiálnych infekcií.
Pripravení na vysoko virulentné nákazy
Druhá časť seminára bola venovaná vysoko virulentným ochoreniam, ktoré si vyžadujú rýchly a koordinovaný zásah zdravotníckeho systému. V súvislosti s nedávnym prípadom podozrenia na ebolu v Českej republike bola odprezentovaná praktická ukážka postupu, ktorý je nutné dodržať v prípade podozrenia na podobne závažnú nákazu.
Zástupkyňa Regionílneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) z odboru epidemiológie oboznámila účastníkov s procesom komunikácie medzi nemocnicou a regionálnym úradom verejného zdravotníctva. Vysvetlila, aké opatrenia je nutné okamžite prijať:
- Uzavretie čakárne a izolácia pacienta
- Zaznamenanie všetkých potenciálne exponovaných osôb
- Spolupráca so zložkami záchranného systému
- Aktivácia karanténnych a dezinfekčných protokolov
Cieľom bolo zabezpečiť, aby každý zdravotnícky pracovník poznal svoju úlohu v prípade výskytu vysoko nákazlivého ochorenia, napríklad u pacienta po návrate z rizikovej krajiny.
Vzdelávanie ako kľúč k bezpečnej zdravotnej starostlivosti
Seminár bol ďalším krokom v kontinuálnom vzdelávaní zamestnancov Dolnooravskej nemocnice. Spojenie teoretických poznatkov s praktickými príkladmi a jasne definovanými postupmi je základom pre bezpečnú, efektívnu a zodpovednú zdravotnú starostlivosť.
Ďakujeme všetkým prednášajúcim aj účastníkom za aktívnu účasť a tešíme sa na ďalšie odborné podujatia.



